Veri Bilimi Okuryazarlığı E-Kılavuzu – Veri ve Veri Bilimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Veri Bilimi Okuryazarlığı E-Kılavuzu

Veri ve Veri Bilimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Dijital Teknoloji Geliştiriciler projemiz kapsamında SAS’ın uzman kadrosunun destekleriyle, yapay zeka mentörü, yazılımcı ve yazar Sn. Zafer Demirkol ile birlikte hazırladığımız “Veri Bilimi Okuryazarlığı e-Kılavuzu” yayında! Veri ve veri bilimi hakkında tüm merak ettiklerinizi bu e-kılavuz sayesinde keşfedeceksiniz. e-Kılavuz’umuza bu linkten ulaşabilirsiniz: sas.com/veribilimiokuryazarligi

E-kitap hakkında:

Günümüzde Veri Bilimi ve Yapay Zeka oldukça popüler konulardır. Bu alanlar her geçen gün hayatımıza daha fazla katkı sağlıyorlar. Verinin büyük bir hızla büyümesi, veriyi toplama, saklama, yönetme, analiz ve kullanmaya yönelik araçları, yöntemleri de geliştirmemizi zorunlu kılmıştır. Bunlara yönelik çalışmalar “Veri Bilimi” çatısı altında yapılmaktadır. Büyük veri ve buna dayalı Yapay Zekanın getirdiği paradigma değişimi bütün alanları etkilemiş ve etkilemeye devam edecektir. Yeni meslekler oluşmuş, gelecekte de bambaşka meslekler oluşacaktır.

Günümüzde veriyi anlamak, buna dayalı iş yapmak son derece değerli bir beceri haline gelmiştir. İşte bu kılavuz; “veriyi”, günümüz veri bilimindeki kavramları, teknikleri anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu kılavuzu anlayabilmeniz için teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. İçerik hazırlanırken her alandaki profil hedef alınmıştır. Sıkıcı teknik açıklamalar, formüller veya ifadeler kullanılmamaya özen gösterilmiştir. Konuların temelinin, mantığının anlaşılmasına yönelik hazırlanmıştır. Bunun için pek çok çizim-görsel kullanılmıştır.

Bu kılavuzun amacı kariyerinizi oldukça etkileyecek veriye dayalı çalışma teknolojilerinin, kavramlarının anlaşılması ve bir içgörü sağlanmasıdır. Ayrıca Veri Bilimi konusunda çalışmak isteyenlere, bu alandaki temel kavramları anlatarak bir başlangıç noktası sunmaktır. Veri Biliminde kullanılan en yaygın teknikler, yöntemler ve kavramlar kılavuzun içeriğini oluşturmaktadır.

ZAFER DEMİRKOL